FIGYELEM! Ez a dokumentum kizárólag az ELTE IK hallgatók számára oktatási célra készült! Félkész munka, dolgozunk rajta! Terjeszteni, felhasználni máshol a szerzők engedélye nélkül tilos!

Útvonal


A könyv tartalma négy főbb részre osztható, mindegyik saját személyiséggel rendelkezik és mindegyik más aspektusból tárgyalja a Ruby nyelvet.

Az I. részben, a Ruby arcaiban Ruby tutoriál található. Ez egy rövid fejezettel kezdődik, melyben a Ruby-ra jellemző terminológiák és fogalmak találhatóak, továbbá tartalmaz elegendő alapfokú szintaxist ahhoz, hogy a további fejezetek értelmet nyerjenek. A tutoriál maradék része fentről lefele halad végig a nyelven. Itt esik szó osztályokról és objektumokról, típusokról, kifejezésekről és minden olyasmiről ami egy nyelvet felépít. Végezetül egy rövid fejezetben térünk ki arra, mi a teendő, ha futás közben "bevág a menykő", azaz hiba történik.

Az egyik legnagyszerűbb dolog a Ruby-ban az az, ahogyan beleilleszkedik környezetébe. A II. rész, a Ruby in Its Setting ezt járja körül. Itt találhatunk kézenfekvő információkat Ruby programok futtatásához, illetve a Ruby és a Web kapcsolatáról. Megtanulhatod, hogyan kell GUI alkalmazásokat írni Tk felhasználásával és hogyan lehet használni a Ruby-t Microsoft Windows környezetben, ahol olyan fantasztikus dolgokat is elérhetünk, mint natív API hívások, COM integráció és Windows Automation. Végezetül megnézzük, milyen egyszerű a Ruby kibővítése és beágyazása létező kódba.

A III. rész, a Kikristályosított Ruby további haladó tárgyú témákat tartalmaz. Itt megtalálható minden fontosabb részlet a nyelvről, metaosztály modell, tainting(!!!), reflection(!!!) és marshalling(!!!). Elsőre talán érdemes átfutni ezt a fejezetet, azonban a könyv további részeinek írása közben gyakran jártunk az itt található táblázatoknál.

A IV. rész a Ruby Library referencia, amely igen nagy. Negyvennél is több beépített osztály és modul több mint 800 metódusát írtuk itt le. Mindezek felett további 70 oldalon magyarázunk el néhány hasznos könyvtári modult, melyek a Ruby-hoz járnak.

Hogyan célszerű olvasni ezt a könyvet? Ez csak rajtad múlik.

Általában a programozási - főleg objektum-orientált - tudás szintjétől függően érdemes csak néhány részét elolvasni. Ehhez adunk ajánlást a következőkben.

Kezdőknek célszerű a tutoriállal kezdeni az I. részben. Legyen kéznél a Library referencia, amikor elkezdjük írni a programot. Ismerjük meg az olyan alaposztályokat, mint Array, Hash és String (tömb, kulcs-érték tábla és karakterfüzér). Ahogy egyre jobban kézre áll a környezet, jöhet a III. rész néhány haladó témájának áttekintése.

Ha már járatosak vagyunk Perl, Python, Java vagy Smalltalk nyelvekben, akkor mi a második fejezet bevezetőjét javasoljuk kezdetnek. Innen kiindulva érdemes lassan végighaladni a tutoriálon, vagy átugrani a gyakorlatiasabb részletekhez a III. résztől kezdődve, melyet a IV. rész referenciája követ.

Programozók, guruk és türelmetlenebbek egyenesen beleáshatják magukat a nyelv referenciájába a 18. fejezetben, átfutva a könyvtárak referenciát. A könyv ezután remek kávé alátétként használható.

De azzal sincs semmi baj, ha csak egyszerűen elkezdjük az elejétől és haladunk kedvünk szerint.

Ne feledjük, ha valahol olyan problémába szaladunk, melynek a megoldását nem sejtjük, van segítség a C. függelékben.

< Előző oldalKövetkező oldal >